О

запрошуємо

Офіціант

Офіціант

 

Офіціант – фахівець сервірування столів, із презентації страв, їх подачі та обслуговування гостей підприємств ресторанного сервісу.

Коротка історія:

Перші офіціанти з’явилися в Древньому Єгипті 6 тисяч років тому назад. Слово «офіціант» німецького походження і в перекладі означає «служити», «виконувати».
Професія офіціанта має довгу історію. В Україні офіціанти з’явилися разом з ресторанами європейського типу. В середині ХІХ століття тільки один заклад «Слов’янський базар» носив назву ресторану. Решта питних закладів іменувалася трактирами. Офіціантові належало носити фрак, білий жилет, краватку-метелик і рукавички, бути поголеним і підстриженим, на відміну від полових, які обслуговували відвідувачів в трактирах і були одягнені в білі сорочки навипуск. В основному, полові були з селян. Хлопчика брали в підручні, і він протягом чотирьох років освоював ази професії, починаючи з мийника посуду і прибиральника. Потім молода людина поступово оволодівала наукою подачі страв, роботи з клієнтами, правилами розрахунку. Тільки після цього він міг надягати білу сорочку і шовковий пояс, за який ховався блокнот з відділенням для грошей для розрахунку з клієнтами.

Офіціант – творча професія сфери ресторанного сервісу.
Загально професійні вимоги
Повинен:
а) раціонально та ефективно організовувати працю на робочому місці;
б) дотримуватись норм технологічного процесу;
в) не допускати браку в роботі;
г) знати й виконувати вимоги нормативних актів про охорону праці й навколишнього середовища, дотримуватись норм, методів і прийомів безпечного ведення робіт;
д) використовувати, в разі необхідності, засоби попередження і усунення природних і непередбачених негативних явищ (пожежі, аварії, повені, тощо);
е) знати інформаційні технології;
ж) правові питання галузі.

Трудова діяльність офіціанта здійснюється в підприємствах ресторанного сервісу, а також поза приміщеннями ресторанів, кафе, барів в процесі здійснення кейтерингового обслуговування.
Основні вимоги безпечних умов праці офіціанта
Приміщення, через які офіціанти ходять на кухню, мийне відділення та інші повинні бути без порогів. Підлога виконана з матеріалу, на якому не можна легко послизнутися. Всі приміщення повинні добре освітлюватися. Сприятливою для роботи є температура приміщення + 16-18 градусів.
Для відкривання пляшок користуються спеціальним ключем, а не ножем. Заборонено використовувати гнучкі пластмасові підноси. Щербатий та тріснутий посуд негайно вилучається з обігу, він може стати причиною травм рук.
Слід бути особливо уважним під час подавання перших страв та гарячих напоїв, попередити гостя про подавання.
Якщо обідній стіл хитається необхідно підкласти дерев’яну підкладку. Розхитані крісла та стільці до столу ставити заборонено. І це зовсім трошки інформації з тієї, що необхідно знати офіціанту.

Попит на фахівців з професії офіціант на ринку праці є дуже високим.
Офіціант працюють в ресторанах, кафе та барах, обслуговують різноманітні урочистості за замовленнями підприємств, організацій, окремих споживачів.
Обслуговують весілля, товариські зустрічі, вечори відпочинку, ювілеї тощо в закладах ресторанного господарства, на підприємстві замовника та вдома.

Перспективи розвитку:

Навчаючись у ліцеї, учні з професії офіціант набувають фахових знань, умінь і навичок, готуються застосовувати їх у своїй подальшій професійній діяльності.
Під час проходження виробничої практики на підприємствах ресторанного сервісу, учні вдосконалюють свою професійну майстерність. Крім того, під час практики роботодавці мають нагоду оцінити професійний рівень молодих фахівців і запропонувати їм по закінченні навчання робочі місця.
Згідно статистичних даних, ймовірність працевлаштування після навчання за професією офіціант складає 100%.

Перейти до вмісту